obrazek - Dopisování s přáteli z partnerského sboru v USA

V červnu 2011 se v našem kostele konal koncert Joan DeVee Dixon. Tato významná americká varhanice a profesorka hry na varhany je členem našeho nového partnerského sboru z USA. Její pobyt v našem sboru byl tedy nejen zastávkou na jejím koncertním turné po České republice, ale současně prvním setkáním v rámci partnerství našeho sboru a sboru The First Presbyterian Church z Cumberlandu, stát Maryland, USA.

Mohu dodat, prvním oficiálním setkáním. Joan DeVee Dixon totiž Vsetín navštívila již podruhé. Poprvé jsem měla možnost setkat se s Joan už v roce 2008. Tenkrát nás totiž měla přijet navštívit naše kamarádka z USA Linda Smith. S Lindou jsem se seznámila v roce 1992 v Kloboukách u Brna, kam přijeli bratři a sestry z Marylandu pomáhat s budováním zařízení Betlém. Na této brigádě jsme se seznámily a od té doby si dopisujeme a již třikrát jsme se osobně setkali (manželé Sívkovi a Linda Smith), zatím vždy v České republice. V létě 2008 nás Linda přijela navštívit a Joan se k ní přidala, neboť zrovna pobývala v ČR na svém turné.
Jak milé pak pro mě bylo zjištění, že pro spolupráci s naším sborem byl vybrán právě sbor z Cumberlandu, do kterého Linda i Joan patří! V současné době začínáme uskutečňovat první kroky vedoucí k vzájemnému seznámení obou sborů. Jednou z možností, jak se poznat a spřátelit, je začít si dopisovat. V době emailu a dalších možností je to opravdu jednoduché a rychlé. Pokud se ale najdou i zájemci o klasické dopisování poštou, samozřejmě je to také možné.

První dva dopisy z USA už dorazily a jejich autoři se již mohou těšit na odpovědi od našich prvních dvou „dopisovačů". Na věku nezáleží! První pisatelé dopisů z Cumberlandu jsou ve věku kolem 70 a 80 let. Mnoho členů našeho partnerského sboru má kořeny v Evropě, někteří přímo v Čechách. Angličtiny se nebojte! Důležitý je zájem a nadšení. A pokud byste měli ze začátku nějaké nesnáze, ráda vám pomohu. Pro děti mám ještě jednu osobní zkušenost. Když si naši žáci dopisovali s dětmi z Cumberlandu, občas Linda napsala, že naše děti píší lepší angličtinou než studenti z její školy.

Pokud tedy máte zájem připojit se k naší nové aktivitě zvané PEN PALS = kamarád na dopisování, budeme moc rádi. Máte dvě možnosti.

1) Nahlásit se Janě Buzkové nebo Haně Sívkové a počkat, až vám zájemce z USA přidělíme.
2) Napsat sami svůj první dopis, předat ho Janě Buzkové nebo Haně Sívkové a počkat na odpověď.

Doporučuji volbu č. 2

PS: Omlouvám se, že jsem vás zahrnula tolika osobními vzpomínkami, ale nějak se mi nedařilo je nezmínit. Naše přátelství s Lindou začalo setkáním a prohloubilo se i díky dopisování. Proč by to nemohlo být i naopak? Není nemožné, že se také se svými novými přáteli jednou osobně setkáte.

Hana Sívková

Kontakt:
hana.sivkova@centrum.cz

Webové stránky partnerského sboru:
http://www.fpc-cumberland.org/

Kategorie: Různé